Co je to 3D tisk?

3D tisk je druh výrobní technologie, který umožňuje vytvářet podle digitálních modelů pevné trojrozměrné objekty. K jejich výrobě dochází postupným přidáváním vrstev na sebe, čemuž se jinak říká „aditivní výroba“.

O 3D tiskárně tak můžete uvažovat jako o malé továrně, která dokáže rychle a šetrně k životnímu prostředí vyrábět produkty všemožného rázu. Pro více informací o 3D tisku, různé vzorové objekty i nejnovější vychytávky sledujte náš web!

Jak funguje 3D Hubs?

„Hub“ v angličtině znamená něco hlavní středisko určité činnosti, v němž se soustřeďuje veškeré dění, které s činností souvisí. 3D Hubs tedy funguje jako středisko vlastníků 3D tiskáren a lidí, již mají o 3D tisk zájem – majitelé třídimenzionálních tiskáren se připojí na seznam Hubů ve svém městě s nabídkou 3D tisku a zákazníci si pak mohou svého tiskaře najít podle lokality, která jim vyhovuje nejvíce.

Můžu se připojit v jakémkoliv městě?

Ano, připojit se můžete kdekoliv. Každá jednotlivá oblast je ale zařazena do nějaké komunity, aby mohla lépe růst lokální společenství a daly se organizovat zajímavé události. Svou vlastní komunitu si můžete najít při registraci anebo vyplněním své polohy na hlavní straně.

Proč bych se měl stát Hubem?

Důvodů je hromada. Zaprvé, pokud tiskárnu zrovna nepoužíváte pro své vlastní projekty, můžete jejím nabízením vydělávat peníze. Netřeba ani dodávat, že pro spoustu našich členů je navíc velkou výhodou, že se jejich 3D tiskárna využívá častěji než jen pár hodin týdně.

3D Hubs Vás také přiblíží k ostatním tvůrcům a nadšencům do 3D tisku ve Vašem okolí. Dozvíte se něco o nově připravovaných projektech a konstrukce ostatních uživatelů pro vás budou neustále čerstvým zdrojem inspirace.

Kromě toho, že jsme vůbec největší komunitou vlastníků 3D tiskáren, nabízíme i spoustu klíčových funkcí, které ze 3D Hubs činí tu nejlepší platformu pro takový druh tisku. Tady je jen pár z nich:

  • Mnohem lépe se Vám budou v okolí hledat zákazníci, kteří potřebují vytisknout svůj vlastní 3D projekt.
  • Společně se starosty jednotlivých komunit pořádáme akce po celé planetě, takže budete vždy včas informováni o všech nejnovějších inovacích ve 3D průmyslu, a samozřejmě Vás na ně pozveme. Nadcházející události si můžete prohlédnout na této stránce: www.3dhubs.com/events.
  • Budete mít přístup do našeho stále se rozrůstajícího klubu výhod, který sestavujeme s partnery jako ColorFabb, Proto-pasta, Astroprint a BuildTak. Čím více vyřídíte objednávek, tím více výhod máte!
  • Neustále vytváříme nové nástroje, kterými všem Hubům usnadňujeme život.
  • U každé objednávky máte přiděleného vlastního pracovníka podpory, který je Vám stiskem jediného tlačítka okamžitě k dispozici, aby Vám s čímkoliv pomohl či poradil.
  • Účastmi v exkluzivních partnerských programech 3D Hubs jako je Fairphone, nebo sdílením svých myšlenek blízkým 3D tisku získáváte odznaky, s nimiž se pak můžete umístit v žebříčku Nejlepších kupců 3D tiskáren.

Nikdy nepřestáváme budovat nové nástroje, funkce a výhody a Vaši zpětnou vazbu bereme opravdu vážně!

Jo, a nakonec, registrace je úplně zadarmo! Žádné měsíční poplatky!

Můžu se připojit s jakoukoliv 3D tiskárnou?

Momentálně se zaměřujeme hlavně na stolní typy tiskáren (Desktop), ale vítáme u nás i poloprofesionální nebo industriální stroje. Pokud jste si Vaši 3D tiskárnu navrhovali sami, pravděpodobně ji budeme muset z důvodu ověření kvality nejdříve zkontrolovat.

Jak fungují poplatky za službu 3D Hubs?

3D Hubs si účtuje provizi 12,5% za každou objednávku, z níž musíme odvést 21 procent jako daň Nizozemsku, přes které tyto poplatky provozujeme. To znamená 15% * 1,21 (nizozemská daň z přidané hodnoty) = 18%. To je suma, kterou vidíte pod názvem „Poplatky a daně“. Společně s ostatními náklady (za tisk, dohotovení a spoustu dalšího) je toto naše konečná částka. DPH účtované třetími stranami je rovněž zahrnuto v celkové ceně.

Kdo uvidí moje bydliště?

Záleží nám na Vašem soukromí. Proto návštěvníci webu nikdy neuvidí Vaši přesnou adresu, nýbrž jen název ulice. Detaily Vaší adresy budou poskytnuty pouze klientům, u nichž jste již odsouhlasili s vyzvednutím vytisknutého produktu.

Potřebuji k registraci vlastní kancelář?

Ne. Dokud vlastníte 3D tiskárnu, je nám jedno, jestli tisknete z pohodlí domova, kanceláře nebo třeba univerzity.

Můžu klientův návrh vytisknout vícekrát?

Nedovolujeme majitelům strojů tisknout 3D objekty jejich klientů, dokud o to nejsou výslovně požádáni. Na druhou stranu, je-li nějaký návrh k dispozici volně na internetu a nepodléhá žádným autorským právům, můžete ho tisknout, kolikrát jen budete chtít.

Weby jako Thingiverse jsou skvělou platformou pro takové 3D konstrukce, ale nikdy není na škodu si pro jistotu ověřit jejich licenční detaily.

Jaký přibližný výdělek zde mám za 3D tisk očekávat?

Jakožto Hub si máte možnost sami zvolit, kolik peněz budete vydělávat. Můžete si například stanovit počáteční sumu a za každý krychlový centimetr materiálu navíc účtovat další poplatky.

Průměrný výdělek za tisk se pohybuje kolem 40 eur (cca 1 000 Kč), ale už jsme byli svědky objednávky za 5€ (cca 140 Kč) i za 10 000€ (cca 270 000 Kč), podle velikosti tištěného objektu.

Musím za členství ve 3D Hubs platit?

Za zařazení Vaší tiskárny do seznamu neplatíte vůbec nic! Neúčtujeme si nic při registraci, ani nevedeme žádné měsíční poplatky. 3D Hubs si bere 15% provizi (bez DPH) k ceně, kterou jste v objednávce stanovili svému zákazníkovi. Na oplátku všechny objednávky zpracováváme my, na vás bude jen zkontrolovat, zda je model předložený zákazníkem vodotěsný (pomocí služby netfabb), řádně si vypočítat konečnou cenu a dávat pozor při provedení platby.

Jak k objednávce přičtu cenu dopravy?

Pokud Váš zákazník vyžaduje přepravu jeho vytištěného 3D modelu, jednoduše cenu za tuto dopravu připočtete ke konečné sumě pomocí možnosti „Doplňkové služby“ nacházející se vpravo na stránce objednávky.

Někdy si zákazník uvědomí, že svůj 3D projekt potřebuje přepravit, až když už je objednávka uzavřená a vy jste začali s tištěním. To pro nás ale také není žádný problém. Stačí napsat administrátorovi, který Vám byl přidělen na začátku objednávky, a on bude moci cenu dopravy k objednávce lehce připočíst. Po tom, co je vše hotovo, může klient tuto částku zaplatit stejným způsobem, jakým platil původní sumu.

Jak funguje fakturace?

Vy svému zákazníkovi předložíte fakturu v plné výši objednávky, tedy včetně našich daní a poplatků. 3D Hubs Vám pak může zaslat fakturu pouze za „Poplatky a daně“, které si z výsledné ceny odečtete.

Obnos, který Vám ve výsledku zůstane, jsou peníze, které jste si vydělali. Rozhodnutí, zda budete platit ještě místní DPH anebo jakékoliv další daně požadované v místě Vašeho bydliště, je na Vaši zodpovědnost. Váš Hub je Vaše vlastní podnikání.

Pokud potřebujete fakturu za „Poplatky a daně“, můžete o jednu požádat zde. Nezapomeňte v ní zmínit číslo objednávky.

Co dělat, když tištěný model vyžaduje více materiálu, než bylo vypočteno na stránce objednávky?

Aby bylo jisté, že Vám zákazníci za 3D objekt, který pro ně tisknete, zaplatí korektní cenu, doporučujeme udělat následující:

  1. Během rekapitulace celé objednávky, dříve, než ji uzavřete, si stáhněte veškeré odeslané modely do počítače a použijte vlastní tzv. „krájecí“ software na posouzení použitých materiálů. Zkontrolujte, zda objem materiálu, který jsme Vám automaticky vypočetli, sedí na sto procent. Pokud ne, můžete objem jednoduše změnit pomocí kolonky „Objem části“.
  2. Poté, pokud daný model potřebuje k tisku nosník, jej k ceně zahrněte pomocí možnosti „Doplňkové služby“ nacházející se vpravo na stránce objednávky.

Chápeme, že by bylo ideální mít tohle všechno automaticky, ale vzhledem k tomu, že jsme stále ještě relativně malý tým lidí a existují desítky druhů 3D tiskáren a technik tisku, je příliš složité pracovat se všemi možnými „krájecími“ softwary.

Jak se řeší spory mezi zákazníkem a vlastníkem 3D tiskárny?

Ve většině dosavadních případů došlo ke zrušení objednávky proto, že model nakonec nebylo možné vytisknout. V takové situaci je zákazníkovi navrácen jak poplatek za provedení služby, tak celá částka za objednávku.

Ale co když model bezchybně vytisknu a bez poškození dodám zákazníkovi?

V tomto případě by zákazník použil tlačítko „Nejsem spokojen“ na stránce objednávky, což může vyvolat spor. Více o řešení takového problému najdete na https://www.3dhubs.com/faq#dispute.

Pokud dal zákazník najevo nespokojenost s vytištěným objektem, ale Vy jste přesvědčení, že tisk proběhl bez chyby, kontaktujte prosím Vám přiděleného pracovníka podpory, který celou objednávku sám prověří a pomůže Vám nalézt východisko z problému.

Můžete zákazníka požádat o navrácení modelu zpět Vám. Bude na příslušném administrátorovi zvážit fotografie objektu a podle nich navrhnout řešení.

Pokud spor není možné vyřešit, dostanou obě strany zpět 50% z ceny objednávky.

Je-li admin na straně zákazníka (a je tedy nezpochybnitelné, že tisk neodpovídá uvedeným specifikacím), nebude Vám objednávka proplacena a plná cena bude navrácena zákazníkovi.

Je-li admin na straně Vás, Huba, (a je tedy nezpochybnitelné, že byl model vytisknut bezchybně) obdržíte plnou cenu z objednávky Vy.

Je důležité mít na paměti, že než objednávku přijmete, máte pokaždé příležitost si všechny soubory, které Vám zákazník poskytl, nejdříve prohlédnout. Máte-li pocit, že takový model nelze vytisknout, máte právo objednávku odmítnout a jako důkaz odmítnutí zvolit možnost „3D model je nemožné vytisknout“.

Když jednou objednávku přijmete, dáváte tím najevo, že model jste schopni vytisknout ve stejně dobré kvalitě, jako jste v počátečním přezkoumání vytiskli model Marvina. Vyjde-li později najevo, že se Vám nepodařilo zákazníkovi poskytnout objekt, za který zaplatili, kontaktujte prosím pracovníka podpory, aby Vám pomohl se zrušením objednávky a vyplacením klienta.

Jak svou tiskárnu přepnu do offline režimu?

Tu a tam se z různých důvodů stane, že jako Hub nebudete schopni přijímat nové objednávky. Proto jsme pro Vás vytvořili možnost přepnutí Vaší tiskárny do offline režimu. Tu zvolíte tak, že pohybem kurzoru kolem informací o Vaší tiskárně zobrazíte možnost „Upravit“ a kliknete na příslušnou kolonku.

Služba 3dhubs.com pro 3D tisk – o co jde a jak funguje?
Štítky: