Připomíná to tak trochu hledání elixíru mládí. Výrobci na celé planetě se snaží najít takový materiál pro 3D tisk, jenž by měl mít ty nejlepší možné vlastnosti. Nelze pochybovat o tom, že není nijak jednoduché vytvořit z digitální předlohy odpovídající fyzický model. 3D tisku však rozhodně patří budoucnost bez ohledu na to, zda se to někomu líbí, či nikoli! Jakým způsobem vytvořit takové materiály, které budou co nejvíce podobné dřevu nebo kameni? Které materiály jsou v tomto progresivně se rozvíjejícím oboru v současnosti nejpopulárnější?

ABS Plast

Pod zkratkou ABS se skrývá materiál s hrozivě znějícím názvem Akrylonitrilbutadienstyren, jenž je amorfním termoplastickým kopolymerem. Laikovi zřejmě více řekne informace, že se jedná o v současné době nejobvyklejší materiál užívaný při 3D tisku. Tomu napomáhá i jeho relativní cenová dostupnost, když stojí okolo 800 Kč za kg. Bývá užíván hlavně pro svoji prokazatelnou zdravotní nezávadnost, výdrž k vysokým i nízkým teplotám a vůči mechanickému poškození. Měla by k němu být poskytována vyhřívaná podložka. Pokud vlastníte nějaké domácí potřeby, hračky i hudební nástroje vyrobené tímto způsobem, je pravděpodobné, že jsou vyrobeny z tohoto materiálu. Pozor na ochlazování, kdy může být poškozen povrch ABS Plastu! Jak tento materiál vypadá? Vezměte si do rukou třeba Lego dílky.

PLA plast

Tento výrobní materiál dělá radost především ochráncům přírody, protože se dělá z obnovitelných zdrojů. Hlavní výrobní složkou je rostlinná biomasa, což však nebrání tomu, aby si PLA plast zachoval odpovídající tvrdost, pružnost i odolnost. Přesto i on má své mouchy. Ve vlhkém prostředí může dojít na jeho povrchu ke vzniku bublinek, v průběhu tisku pak kvůli svému přírodnímu původu lehce zapáchá.

WPC

Tento materiál sestává z dřevité moučky a polymeru. Je proto ideální, pokud chcete produkovat výrobky, jež vypadají jako dřevo. Vyhnete se přitom plesnivění, změně barvy i poškození zvnějšku. Podle teploty, při níž tisknete, si dokonce můžete zvolit i rozličné odstíny hnědé barvy!

BendLay

Oproti jiným materiálům pro 3D tisk je u tohoto vyzdvihována jeho vyšší ohebnost. Velmi oblíben je hlavně při tisku rozličných součástí přístrojů, kdy je oceňována jeho vyšší tlumivost. Při rychlém ochlazování však může dojít k jeho poškození.

PC (polykarbonát)

Tento materiál lze zařadit k termoplastickým plastům. Již z toho jsou patrné jeho dvě největší přednosti – odolnost proti teplu i nárazům. Nejčastěji se s ním setkáme při tisku transparentních prototypů a zatím nenajdeme pro 3D tisk tvrdší materiál, než je tento.Na druhou stranu je třeba zmínit vysoký bod topení kupříkladu proti ABS a PLA.

TPE (termoplastický elastomer)

Specifikem tohoto materiálu je jeho zrod z kombinace polymerů s termoplastickými a gumovými vlastnostmi. V jeho charakteristikách se uvádí, že je měkký a pružný zároveň. V 3D tisku má své uplatnění především ve chvílích, kdy je třeba docílit pevného a pružného produktu.

3D tisk je oborem, jenž se skutečně prudce rozvíjí a využívá stále nových a nových materiálů. Dnes již se lze běžně setkat třeba i s titanem a jinými druhy kovů. Tento článek si však kladl za hlavní cíl především představení takových materiálů, jež jsou běžně užívány v zatím obvyklých tiskárnách.

Materiály pro 3D tiskárny