Jak vybrat vhodný odvlhčovač vzduchu aneb zbavme se zdravotních problémů způsobené vlhkostí. K čemu slouží odvlhčovač, asi není potřeba nijak složitě vysvětlovat.

V dnešní době, kdy snažíme snižovat náklady na bydlení stále dokonalejším způsobem izolace domů a bytů se může následně vytvářet vyšší vlhkost. Pokud nechcete mít stále otevřená okna a větrat nahromaděnou vlhkost, je potřeba si pořídit pomocníka ve formě odvlhčovače vzduchu.

Jedním z prvotních parametrů, na které by se každý měl zaměřit je velikost plochy, kterou chce zbavit nahromaděné vlhkosti. Velikost plochy pak určuje, zda bude stačit „pokojový“ odvlhčovač nebo bude potřeba větší a silnější. Dalším parametrem, na který je důležité se zaměřit je samotná síla odvlhčování. Většina výrobců již tuto hodnotu uvádí v litrech, které odvlhčovač dokáže pohltit za 24 hodin. Důležité je upozornit na fakt, že u „pokojových“ odvlhčovačů, které zpravidla jsou určeny do prostor s maximální odvlhčovanou plochou 40 m2, nemusí odvlhčovače zvládat celou plochu bytu. Zpravidla jsou určeny na místnost, a pokud tedy je potřeba se vlhkosti zbavit ve více místnostech, budete odvlhčovač přenášet dle potřeby.

Vzduchový výkon

Důležitým ukazatelem pro výběr odvlhčovače je také vzduchový výkon. Ten nám udává, kolik vzduchu zvládne ventilátor obsažený v odvlhčovači přefiltrovat za jednu hodinu. Ideálně by to mělo být 2x za hodinu.

Výběr vhodného odvlhčovače je závislý také na jeho určení. Pokud je vaším záměrem ho využívat v bytě či domě, je vhodné zvolit kondenzační technologii. Ke svému optimálnímu chodu totiž potřebují pokojové teploty. V nižších teplotách vám příliš nepomohou, protože fungují na principu ochlazení a následném ohřátí vzduchu. Kondenzační odvlhčovače mají většinou nižší spotřebu elektřiny.

Pokud ovšem potřebujete zbavit vlhkosti prostory, které jsou studenější, je vhodné zvolit adsorbční typ odvlhčovače vzduchu. Vlhkost se u tohoto typu pohlcuje do adsorbentu. Nemá sice takový, odvlhčovací výkon jako kondenzační ale ke svému provozu nepotřebuje tak vysokou vlhkost a teplotu.

U odvlhčovačů je dobré také sledovat velikost nádrží na vodu. Toto určuje, jak často bude potřeba vodu vylévat. Nicméně řada výrobců již tuto uživatelskou nepohodlnost řeší hadicí pro odvod vody z odvlhčovače přímo do odpadu.

Odvlhčovače v dnešní době mají stále častěji některou z funkcí pro zkvalitnění ovzduší. Jako příklad můžeme uvést vzduchový filtr nebo ionizátor. Jejich funkcí je zkvalitnit ovzduší a tím pomoci například alergikům. Mezi vítané funkce odvlhčovačů patří také časovač pro nastavení automatického zapnutí nebo regulace výkonu.

Závěrem lze ještě dodat, že důležitým faktorem je i hlučnost zařízení. Málokoho to při nákupu napadne a následně jsou nemile překvapení, že jim jejich nově pořízený odvlhčovač nedá spát.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu