Elektronická cigareta je na světě poměrně krátkou dobou. Odborníci a vědci se snažili již delší dobu o uskutečnění představy kouření s minimálními zdravotními riziky, bez obtěžování okolí a miliónů nedopalků. Povedlo se to až roku 2005, kdy byl patentován tento přelomový vynález v oblasti odvykání kouření. Původní elektronické cigarety ještě nebyly tak kvalitní jako dnešní výrobky – vzhledově se hodně lišily od běžných cigaret a vytvářely relativně málo kouře. Tyto problémy vyřešil nástup nové generace elektronických cigaret, které již vypadají autenticky s jejich tabákovými předchůdci, čemuž odpovídá i kvalitní tvorba dýmu.

Elektronická cigareta – jak to funguje?

Princip, na kterém elektronická cigareta funguje, je vcelku jednoduchý. Při potáhnutí z elektronické cigarety mikročip uvnitř reaguje tak, že se rozsvítí dioda simulující žhnoucí tabák, a zároveň atomizér pomocí žhavení mění kapalnou složku z patron na páru věrně simulující dým. Po potáhnutí dioda opět pohasne, a přitom už si můžeme pohrávat s „dýmem“, který odpovídá dané intenzitě nikotinu a příchuti dle zvolené patrony.

Výhody elektronického kouření

  • Zdraví – oproti tabákovému kouři neobsahuje kouř z elektronické cigarety přes 4000 škodlivých látek. Protože plíce nejsou znečišťovány dehtem, nesnižuje se kapacita plic, neobtěžuje ranní kašel, nedýchá se nám špatně. Roztok, který je měněn atomizérem v elektronické cigaretě na dým, se skládá z vody, daného aroma podle příchutě, propylenglykolu a nikotinu (v případě nikotinových patron). Propylenglykol je ověřená látka, běžně se nacházející v potravinách a farmaceutických výrobcích.
  • Finance – oproti tabákovým výrobkům se výrazně snižují náklady. Jedna patrona odpovídá krabičce cigaret, ale stojí minimálně o třetinu méně.
  • Bezpečnost – nehrozí riziko požáru ani popálení, není potřeba zapalovač či zápalky.
  • Neomezování se – možno kouřit kdekoliv i na veřejných místech díky absenci pasivního kouření, odpadu v podobě nedopalků a popela.
  • Pomoc – významný pomocník, pokud se rozhodnete přestat kouřit.

Elektronická cigareta – patrony

Pro elektronické cigarety se nabízí různé druhy patron. Ty se liší jednak barvou. Nabízeny jsou tři barvy – klasická hnědá, která se hodí k bílému tělu cigarety, bílá patrona je také vhodná ke zkombinování s bílou cigaretou, a poslední černá patrona je primárně určena pro černé tělo elektronické cigarety. V podstatě si ovšem můžete namíchat různé barvy k sobě a vytvořit si tak třeba cigaretu černohnědou, nebo černobílou.

Tělo cigarety se svítící diodou evokující hořící cigaretu je v podstatě baterie, díky které celá elektronická cigareta může fungovat. K této baterii – tělu cigarety si můžete připojit patronu (na výběr máte ze zmíněných tří barev.) Samotná baterie je tedy také nabízena ve dvou barvách – černé a bílé.

Další rozdíl v patronách, pro kuřáky patrně zásadnější než barva, je příchuť a množství nikotinu obsaženého v patroně. Na výběr jsou následující druhy patron, dle množství obsaženého nikotinu:

  • velmi tvrdé – 36 mg nikotinu (jako běžné cigarety s 1,2 mg nikotinu)
  • tvrdé – 24 mg nikotinu (jako běžné cigarety s 0,8 mg nikotinu)
  • light – 11 mg nikotinu (jako běžné cigarety s 0,4 mg nikotinu)
  • bez nikotinu – 0 mg nikotinu

Výdrž 1 patrony: 350 – 400 potáhnutí (záleží na způsobu a intenzitě kouření). Množství nikotinu je uvedeno na každé patroně. Jedna patrona odpovídá zhruba 30 běžným cigaretám.

Patrony ovšem mohou mít i různé příchutě. Kromě standardních tabákových patron si můžete zakoupit také ovocné patrony nebo patrony se speciální příchutí.

Tabákové:

Nomad, Tabák, California blend, Red California, Black tobacco, Virginia, Dýmkový tabák, Fine Express, Lone Hill, Doutník, Tabák Orient, Lucky Smoker

Ovocné:

Banán, Jablko, Broskev, Třešeň, Ananas, Angrešt, Pomeranč, Meloun, Grep, Jahoda, Citrón, Mandarinka

Speciální:

Čokoláda, Káva, Máta, Mentol, Krém, Lékořice, Mandle, Vanilka, Ženšen, Růže

Co je v patronách?

Nitro každé patrony obsahuje kvalitní zásobník roztoku s vlněnou výplní, který v co možná největší míře předchází možnému úniku roztoku do úst i při silnějším potáhnutí a zároveň je schopný pojmout větší množství roztoku s vylepšeným složením. Výkonný atomizér je uložen v horizontální poloze a vytváří opravdu velké množství dýmu. Atomizér je dokonale žáruvzdorně odizolován od zbytku patrony a skrze velmi propustný přívodní materiál dynamicky nasává roztok, který poté efektivně převádí na páru.

Elektronická cigareta – jak funguje a jaké má výhody?