Pokud vám nasazovat si brýle pokaždé, když se chcete dívat na televizi, zní otravně, pak je tu ještě jedna cesta jako to udělat úplně bez brýlí. Jsou tu dvě technologie, které to umí: lentikulární čočky nebo paralaxy bariéra.
Myšlenka používá cylindrické čočky. Čočky jsou umístěny na transparentním plátu, který je připevněn k LCD obrazovce. Čočky musí být perfektně zarovnány s obrazem pod nimi. Každá čočka se pak chová jako zvětšující sklo, aby zvětšila a ukázala část obrazu pod ní.
Divákovo oko přímo kolmé k obrazovce vidí část LCD, které je přímo pod každou čočkou. Druhé oko, které pozoruje obrazovku z trochu jiného úhlu, vidí část obrazu na LCD, která je mimo centrum pod každou čočkou. Mozek pak kombinuje tyto dva pohledy a vytváří zdání hloubky.
V této myšlence je ale malý háček. Vyžaduje optimální pohledovou vzdálenost 4 metry a s tím se nedá nic dělat. Sedněte si mimo tuto zónu a pravděpododbně uvidíte hromadu rozmazaných fleků.
Paralaxy bariéra funfuje na stejném principu. Má vrstvu materiálu s přesnými štěrbinami umístěnou před klasickou LCD obrazovkou. Ty umožňují, aby každé oko vidělo jiný soubor pixelů, čímž se vytváří 3D efekt.

V minulosti se této technologii věnoval SHARP. Vytvořil elektricky přepínatelné tekuté krystaly, které jsou zarovnány se sloupci pixelů na displeji. Když se zapnou, paralaxy bariéra kontroluje směr, ve kterém světlo opouští display a cestu, kterou se dostává do vašeho oka. Samozřejmě, paralaxy bariéra může být vypnuta pro normální 2D obsah.

LG a Shrap “bezbrýlové” 3D televize jsou stále ve stádiu prototypů. Sharp 3D TV technologie jen velmi nepravděpodobně začne s produkcí někdy brzy. Philips, který také vytvořil koncept 3D televize bez brýlí nakonec oznámil, že se nebude této technologii věnovat.

Pro: žádné brýle nebudou potřeba, je to jako dívat se na televizi normálně, jak jste byli zvyklí
Proti: musíte sedět na jednom jediném místě, abyste obraz viděli správně. A také byste měli sedět v pozici lotosového květu. Ok, to poslední jsme si vymysleli, ale tahle technologie každopádně vyžaduje, abyste seděli přesně ve správném místě. Takže už žádné poposedávání!

Sledovat filmy ve 3D už jsme si celkem zvykli, snad každé kino je vybaveno brýlemi, které vykouzlí jedinečný zážitek. Teď je ale na čase vytvořit 3D obraz aniž by jsme potřebovali brýle. Pojďme se podívat jak to 3D televize bez brýlí funguje.
Autostereoskopický to je nynější název pro 3D obraz bez brýlí. Našemu starému 3D obrazu s brýlemi pak říkáme stereoskopický. Aby jsme mohly dosáhnout 3d zobrazení. To znamená aby jsme viděli 3 rozměr a nemuseli mít brýle musíme zákonitě něco dát před televizi. Je to speciální čočka, která má za úkol postarat se o vaše oči odděleně, tak aby každé vidělo ten obraz, který má. Toto vše už si umíme vytvořit. Největší zádrhel je v tom, že pro dokonalý obraz se musí koukat stále jen z jednoho bodu. Největším spektrem, kde by se mohl 3d obraz bez brýlí uchytit je tak počítačová sféra, kdy hráč většinou sedí na jednom místě.


Firma Philips momentálně vyvíjí technologii WOWvx, která by měla zobrazovat 3d obraz bez brýlí i bez přídavné speciální čočky. Základ této technologie je postaven na vytvoření zdání pohybu. Jak tomu je u pohlednic, které když natáčíte dolů a nahoru tak vidíte dva různé obrázky.
Je to více méně vylepšená 2D technologie, která se taky tak nazývá 2D+Z. Jednoduché vysvětlení je že k normálnímu obrazu jsou v osmibitové prostorové mapě přidávány stupně šedi. A to tak že ke každému bodu, který je zobrazován se přidělí stupeň šedi z 256 odstínu. A indikátor rozezná jestli má být zobrazen před nebo za obrazem.
Na to jak je to jednoduché je efekt velmi působiví. Tato technologie řeší i polohu diváků a snímá, kde divák právě sedí a podle toho vysílá světlo obrazu. Proto může tento 3D obraz sledovat více lidí.

A co vysoké rozlišení ?

Dnes hojně rozšířené Full HD 1920 x 1080 bodů je nazváno 2K. Používá se více a více pro Blue-ray, digitální kina, televizní kanály. Máme tu, ale další věc, které říkáme 4K což je rozlišení 4096 x 2160 bodů. A dalo by se říct, že při takhle velkém rozlišení obraz jakoby získává 3 rozměr.
V Tokiu nainstalovali projekci o 8K, kde se promítalo o rozlišení 7680 x 4320 pro představu je to 33 megapixelové rozlišení. Toto rozlišení se jmenuje UHDV. Auto, které bylo vybaveno právě 8K kamerou jezdilo po centru Tokia a výsledný obraz byl veřejně promítán na 8K projekci. Výsledek byl více jak přesvědčivý. Lidé si připadali, že opravdu sedí v autě. Někteří se i pozvraceli, protože jejich tělo reagovalo jakoby seděli v autě. Shrnutím by se dalo říci, že výsledek byl fascinujícím zážitkem všech zúčastněných.

 

Budeme sledovat 3D televize bez brýlí?