Sledování určitých programů na 3D televizi může způsobovat bolesti hlavy nebo jiné příznaky u některých diváků, hlavně v případě dlouhodobého sledování. Podle našich zkušeností a podle zkušeností odborníků, které jsme oslovili, není hlavní příčinou bolestí hlavy a únavy očí 3D technologie samotná, je to špatně vyrobený 3D obsah.
Komfort je hlavním zájmem většiny výrobců 3D televizí. Příliš mnoho 3D efektů může začít být po chvilce vyčerpávající, prudké pohyby kamery mohou být disorientující a některé objekty na obrazovce mohou být rozmazané. Nejlepší 3D filmy, jako třeba Avatar, se snaží používat spíše takový efekt hloubky, který zůstává blízko plochy obrazovky, s menším množstvím “mám tě” objektů (tedy takových, kde máte pocit, že jsou tak blízko, že se jich můžete dotknout). Pokud objekty z obrazovky vyskakují nebo ustupují nadměrně, může to způsobovat u diváka nepříjemné pocity (únava očí, bolest hlavy).


I přesto, komfort sledování 3D se mění od diváka k divákovi. Jedna nedávná studie zjistila, že starší diváci se u sledování 3D cítí komfortněji než mladší diváci.
Producenti obsahu stále vymýšlí metody, jak dodávat “pohodlný” zážitek, který bude stále “dostatečně 3D”, aby uspokojil diváky a protože 3D je stále relativně nové medium, chyby jsou nevyhnutelné. Nelepší 3D je stále k vidění v produkcích kin, takže pokud se obáváte únavy očí, doporučujeme shlédnout jeden či dva 3D filmy před tím, než budete investovat do 3D televize. Nevíme o žádných studiích, které by indikovaly nějaká dlouhodobá nebo permanentní poškození způsobená sledováním 3D. Navíc podle většiny lidí platí, že čím častěji se na 3D díváte, tím víc podhodlné to začne být.

Bolest hlavy při sledování 3D televize