Pro představu fungování tohoto typu 3D brýlí by mohlo stačit vysvětlení anglického pojmu, kterým se tato technologie nazývá: „Active Shutter Glasses”, shutter = závěrka objektivu). Pojďme se na tuto technologii podívat blíže.
U této metody jsou levý a pravý obraz rychle střídány prostřednictvím HDTV. Jediná sekvence se velmi rychle přepíná mezi levým a pravým obrazem, když promítá informace na obrazovce. Aby oko vidělo tu správnou sadu obrazů, divák musí mít baterií poháněné brýle se závěrkami, které se v rychlém sledu otevírají a zavírají. Každá závěrka je synchronizovaná, aby přenášela chtěný obraz a blokovala ten nechtěný.


Obě strany se otevírají a zavírají střídavě, zatímco obrazovka ukazuje obraz pro pravé a levé oko v synchronizaci s brýlemi. Závěrkové brýle jsou synchronizované s obnovováním obrazovky na 120 Hz. Výsledkem je, že levé oko vidí pouze pro něj určený levý pohled na obraz a pravé oko vidí jen pro něj určený pravý obraz. Děje se to tak rychle, že váš mozek to spojí dohromady v jeden trojrozměrný obraz.
Tato technika je zvaná “aktivní závěrková technologie”. 3D Brýle obsahují tekuté krystaly a kombinaci vysílače a přijímače, která využívá infračervený, bluetooth nebo radiový signál. HDTV vysílá signál brýlím a synchronizuje je s obrazem na obrazovce. Mezitím, elektrické signály aktivují LCD v čočkách brýlí, blokujíc nebo vysílajíc obraz. Myšlenka aktivních brýlý začala být populární mezi velkými výrobci televizí jako je Panasonic nebo Sony. Oba výrobci se již v průběhu roku 2009 zavázali uvést alespoň jeden model TV připravené na tuto 3D technologii na trh do konci roku 2010.

Pro: aktivní brýle jako jediné nabízí plné rozlišení 1080p, tedy nejkvalitnější obraz i barvy.Mají minimalizovaný efekt “duchů” nebo zpožděných obrazů, které se objevují u barevných brýlí. Je tu i nižší únava diváka.

Proti: díky přítomnosti baterie a elektroniky jsou masivnější a těžší, což může být pro diváka nepříjemné. Jejich pořizovací cena je výrazně vyšší. Najdou se i diváci, kteří vnímají blikání (ať už přímo nebo jaksi podvědomě) a ruší je to u sledování obsahu.

Aktivní 3D brýle – jak fungují?